WhiteLogo_edited.png
 
hand_man
f36db626-9fcd-4134-8259-079e7a0daaec.jpg
عکاسی-فرهنگ-ایرانی-3174-02923780885.jpg
4_32.jpg
  • اعلامیه جهانی حقوق بشر

گفتگو با خانم زهرا عزیزی در مورد کودکان کار در ایران

توسعه حقوق بشر

 رژیم اسلامی بطور سیستماتیک به نقض حقوق بشر در کشور مبادرت ورزیده است و  بهمین دلیل از طرف سازمانهای چهانی حقوق بشر بطور مکرر محکوم گردیده است.  مهمترین جنبه های نقض حقوق بشر در ایران را میتوان به طور خلاصه زیر بیان کرد (در مورد مباحث حقوق زنان و اقلیت های قومی و مذهبی به صفحات مربوطه مراجعه شود)، یک گروه ویژه برای هریک از موضوعات اختصاص داده شده است. : 

 

حقوق کودکان:

عدم التزام به کنوانسیون جهانی حقوق کودک

کودکان کار              

کودکان قربانی اعتیاد 

کودکان زندانی

حق تحصیل برای کودگان مناطق محروم ، دور افتاده و صعب العبور

 

شکنجه:

 افرادی که به دلایل سیاسی یا به اتهام جرائم عادی دستگیر می شوند در خطر جدی شکنجه هستند.                                     

اعدام: 

اعدام بیرویه مجرمان و زندانیان سیاسی و کودکان در رژیم اسلامی. ایران بالاترین نرخ اعدام را در جهان بعد از چین دارا میباشد.

 

از ایران ، به عنوان کشوری که کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل را به تصویب رسانده است ، انتظار میرفت تمام اصول اساسی ، از جمله ممنوعیت مجازات اعدام برای افراد زیر 18 سال در زمان ارتکاب  جرم را رعایت کند.

 

با این حال ، واقعیت در حکومت اسلامی ایران  به گونه ای دیگر میباشد به طوریکه از این اصول  اساسی چشم پوشی می کند وهر ساله  اعدام  گسترده خردسالان وافرادی که درزمان ارتکاب جرم کمتراز18 سال سن داشتند در حال انجام است.در اینجا دو پرسش مد نظر قرار میگیرد :  آیا اصول قانون اساسی باید اعدام افراد زیر سن قانونی را قانونی کند؟

 سازمان های بین المللی برای پایان دادن به این نقض غیرقابل توصیف حقوق بشر در ایران چه می کنند؟

 

مطابق کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد ، تمام کشورهایی که اصول حقوق کودک را به تصویب رسانده اند و به رسمیت شناخته اند موظفند افراد زیر 18 سال را کودک در نظر بگیرند.

 

با این حال ، مفهوم حداقل سن برای پیگرد کیفری نیاز به تفکیک دارد. به طور واضح ، حداقل سن به معنای این است که کودکان تحت این محدودیت سنی نمی توانند تحت قوانین  کیفری مسئولیت پذیر باشند.

 

 رژیم ایران  برای افرادی که در هنگام ارتکاب جرم کمتر از 18 سال سن داشتند مجازات سنگینی در نظر میگیرد در صورتی که  طبق قوانین بین المللی ، این افراد همچنان باید به عنوان "کودک" در نظر گرفته شوند.

با توجه به اینکه  کنوانسیون حقوق کودک مکانیسم های قانونی برای حمایت از خردسالان را فراهم کرده است که از نظر اصول حقوق بشری به طور رسمی مجازات اعدام و حبس ابد را برای کودکان از جمله افراد زیر 18 سال را ممنوع اعلام میکند ،اما رژیم ایران همچنان این قوانین را نقض میکند.

 

قوه قضاییه رژیم جمهوری اسلامی بین حداقل سن دادرسی کیفری و سنی که در آن افراد زیر سن قانونی تحت تعقیب قرار می گیرند ، تفاوت  قائل نیست.براساس قوانین جزایی حکومت  ایران ، پسران از 15 سالگی و دختران از 9 سالگی  باید در برابر جرمی که مرتکب میشوند مسئولیت پذیر باشند. به عبارت دیگر ، پسران 15 سال و بالاتر و دختران 9 ساله و بالاتر می توانند به همان شرایط بزرگسالان محکوم شوند و در نتیجه مجازات اعدام و همینطور سنگسار برای آنها قابل اجراست.

 در سال 2016  رژیم اسلامی ایران در صدر حکومت های دیکتاتوری قرار گرفت  که افراد خردسال را  به اعدام محکوم میکند. براساس گزارشی از سازمان عفو ​​بین الملل بیش از 70 اعدام کودکان بین سالهای 2005 تا 2015 در ایران ثبت شده و همینطورچندین کودک به طور مخفیانه اعدام شدند.

   به طورمثال گزارشهایی  از  سازمان ملل و نهاد های حقوقی بشری نشان میدهد كه در سال 2014 بیش از 150  کودک به اعدام محكوم شده اند.

در این رابطه باید در نظرگرفت که این کودکان  اکثرا در محاکمه ای  ناعادلانه طبق قوانین ضد بشری تحت شکنجه از سوی رژیم ایران به اعدام  محکوم میشوند و رژیم هم در طول تاریخ 41 ساله اش پاسخگوی نهاد های  حامی حقوق کودکان  و سازمان های حقوق بشری به این وحشیگری نیست.

  

 زندانیان سیاسی و عقیدتی:

آزادی بیان و عقیده در رژیم اسلامی با زندانی شدن و مجازات همراه میباشد. در نظام نوین تمان زندانیان سیاسی و عقیدتی آزاد شوند و آزادی بیان و عقیده وجود داشته باشد.

 

حقوق دگرباشان:

 حق دگرباشان در داشتن امنیت حقوقی و اجتماعی و عدم روبرویی با تبعیض در محل کار در نظام و جامعه کنونی بشدت نقض میشود.

 

همجنس گرایی در جمهوری اسلامی ایران غیرقانونی است.

 شرع ، نظام حقوقی اسلامی ، همجنس گرایی را به عنوان جنایتی که ارزش مرگ دارد  محکوم می کند. سیاستهای تبعیض آمیز علیه همجنسگرایان و سایر اقلیتهای جنسی در ایران ، خطر آزار و اذیت  وخشونت  را همواره افزایش داده است .

 اقلیتهای جنسی در ایران همواره در طول تایخ رژیم اسلامی  مورد آزار و اذیت قرار می گیرند . زندگی آزاد با گرایش همجنس گرایانه در ایران غیرممکن است و مشارکت های همجنسگرایانه همواره به دلیل سرکوب توسط رژیم ممنوع است.

 با توجه به اینکه زنان در رژیم ایران از آزادی کمتری برخوردار و حق وحقوق کمتری نسبت به مردان دارند و با در نظر گرفتن تمایلات همجنس گرایانه شان آنها با خطر ازدواج اجباری روبرو هستند. حامیان رژیم بویژه همجنسگرایی را نقض نظم و شرع  اسلامی میدانند.

دگرباشان جنسی درایران همواره در  ترس مداوم زندگی می کنند. تبلیغات گسترده رژیم از گناهکار جلوه دادن این افراد ،منجر به  انزوای آنها میشود و در نهایت خطر افسردگی و خودکشی را به همراه دارد.

 

 سردمداران  جنایتکار رژیم ایران بر این باورند  که محبت وعشق و تمایل جنسی امور خصوصی نیستند وحریم خصوصی افراد جامعه هم باید براساس الزامات قوانین اسلامی باشد و  نقض این قوانین گناه و جنایت علیه قوانین الهی است که رژیم باید آن را تحت پیگرد قرار دهد و هر کسی که این دیدگاه را زیر سؤال ببرد یا حتی درک آشکار از همجنسگرایی را نشان دهد نیز تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.

 تبعیض و خشونت علیه دگرباشان جنسی نشان می دهد که رفتارهای جنسی و جنسیت آنها با هنجارهای اجتماعی و مذهبی تحت حمایت رژیم  در تضاد  قرار دارد و این  افراد به دلایل مختلف از جمله   دستگیری  وبازداشت ، بدرفتاری و شکنجه  در معرض خطر هستند.

 

نیروهای امنیتی رژیم ، از جمله پلیس و بسیج ، برای آزار و اذیت ، دستگیری و بازداشت افراد همجنسگرا  در اکثر موارد  حریم خصوصی این افراد را  کنترل میکنند و  افرادی که سعی در بیان هویت و گرایش جنسی خود را دارند را دستگیر میکند وتحت شکنجه و سو استفاده جنسی قرار میدهد.

قوانین رژیم ایران نشان دهنده نگرش خصمانه نسبت به اقلیت های جنسی است.  قانون كيفري كليه روابط جنسي را خارج از ازدواج مجازات مي كند.

 

رژیم ایران از معدود حکومت هایی  است  که مجازات اعدام را برای روابط همجنسگرایانه اجرا میکند.

کسانی که مرتکب اعمال خشونت آمیز علیه اقلیت های جنسی در ایران می شوند ، این کار را انجام می دهند ، زیرا آنها می دانند که قربانیان نمی توانند به جائی بروند و به دنبال حمایت باشند.

 

در ایران آباد و آزاد آینده لغو قوانین تبعیض آمیز برای تضمین حمایت از اقلیت های جنسی آسیب پذیر مهم است :

  • تمام محکومیتها تنها به دلیل روابط همجنس گرایانه باید  باطل شوند و کلیه افرادی که در حال حاضر براساس این احکام بازداشت شده اند باید آزاد شوند.

  • کلیه قوانینی که موجب توجیه اعمال فشار و زوربر  همجنسگرایان می شوند باید لغو شوند.

  • زندگی آزاد  و مشارکت  همجنسگرایان باید به رسمیت شناخته شود.

حقوق مهاجران و پناهندگان خارجی در ایران:

 وضعیت مهاجران بویژه افغانی ها  از جمله اقامت حق کار و حق تحصیل فرزندان و ازدواج عادلانه نبیست.

 

حفظ حریم خصوصی شهروندان:

نقض آشکارو متعدد حریم خصوصی شهروندان توسط رژیم صورت میپذیرد.

حقوق مربوط به تابعیت:

 عدم به رسمیت شناختن دو تابعیتیه در نظام کنونی که باید تغییر کند.

تابعیت افرادی که با یک ایرانی ازدواج میکنند یا فرزندان حاصل این ازدواجها در حال حاضر ایرانی محسوب نمیشود که بایستی باز نگری شود.

 

آزادی بیان و آزادی اعتراضات از جمله اعتراضات خیابانی:

آزادی های تصریح شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر که به شدت توسط رژیم اسلامی نقض میشود.

 

آزادی فعالیت تشکل های حزبی و صنفی و سازمانهای مردم نهاد:

 عدم آزادی تشکیل و فعالیت اتحادیه های صنفی و کارگری مستقل، فعالین حقوق بشر، وکلای حقوق بشر، فعالین حقوق زنان، فعالین حقوق اقلیت های مذهبی و قومی و غیره

عدم آزادی تشکیل و فعالیت احزاب سیاسی در نظام کنونی،

اصناف غیر سیاسی

تشکل های صنفی غیر سیاسی در زمان قاجار برای ضابطه مند کردن مشاغل مرسوم بودند.  به علاوه اصناف به دلیل  نقش  اقتصادی بازار و ارتباط آن با روحانیت نفوذ گسترده ای داشتند و درجریان انقلاب مشروطه نقش آفرین شدند.

بازار در طول انقلاب 57 نیز به حمایت از انقلابیون مذهبی پرداخت و نقش مهمی را با تامین منابع مالی انقلابیون از یک سو و فلج کردن اقتصاد از طریق تعطیلی و به عنوان اهرم فشار از سوی دیگر ایفا کرد.

 

جمهوری اسلامی

شاید بنابر همین تجربه های تاریخی ایران و تجربه هایی مشابه و اخیر تر همچون اتحادیه همبستگی لهستان به رهبری آنا والنتینویچ و لخ والسا که در سقوط حکومت کمونیستی در لهستان نقش اصلی را بازی کرد، تمام تشکل هایی که تحت کنترل و اداره حکومت ج.ا. یا عناصر آن نباشند خطر امنیتی محسوب شده و با گردانندگان، سازماندهندگان و اعضای آن برخورد می شود. در صورتیکه فعالیت این نهادها شکل اعتراضی بگیرد، این برخوردها شدیدتر هم می شود.

دستگیری و شکنجه روسای اتجادیه رانندگان شرکت واحد (اتوبوسرانی) و اتحادیه کارگران نیشکر هفت تپه و احکام زندان طولانی مدت برای فعالین صنفی آموزگاران نمونه هایی از این برخوردها هستند.

حکومت حتی در حوزه هایی که اصلا سیاسی نیستند هم فعالیت تشکیلاتی را باز نمی تابد. سرکوب کنشگران محیط زیست، حقوق کودک و پلمپ جمعیت امام علی و دستگیری بنیانگذار و دو مدیرش نمونه های اخیر از چنین برخوردهایی هستند.

 

احزاب سیاسی

"ادموند برگ در تعریف حزب می‌گوید: «حزب گروهی از افراد جامعه است که با یکدیگر متحد شده و بر مبنای اصول خاصی که مورد قبول همه آن‌هاست برای حفظ و توسعه منافع ملّی می‌کوشند» (دکتر حسن محمدی‌نژاد، احزاب سیاسی1)

احزاب سیاسی مدرن در انگلیس  (در حمایت از سلطنت مطلقه یا سلطنت مشروط)، ایالات متحده (قدرت دولت فدرال در برابر ایالتها و سیاستهای اقتصادی و توسعه طلبی جغرافیایی) و فرانسه در سده های 17 و 18 میلادی پدیدار شدند. 

اما در ایران، حتی در طول انقلاب مشروطه و حتی در قانون اساسی مشروطه از واژه و مفهوم حزب خبری نبود و تنها به اجتماعات شاره می شد[1]. پس از انقلاب مشروطه دو حزب دموکرات و اعتدالیون تاسیس شدند که در نخستین مجالس مشروطه به مبارزه می پرداختند. در دوران رضا شاه نیز احزابی همچون ایران جوان ، ایران نو،و  تجدد پس از ناکامی های سیاسی یا مورد غضب واقع شدن منحل شدند[2]

بیشتر احزابی که در خاطره جعمی ایرانیان معاصر زنده هستند پس از شهریور 20 شکل گرفتند که معروفترین آنها حزب توده، جبهه ملی، پان ایرانیسم و فداییان اسلام بود. بیشتر این احزاب از فعالیت آزادانه منع شدند یا اصلا از شکل یک حزب سیاسی درآمده و راه مبارزه مسلحانه را در پیش گرفتند. تمامی احزاب دولتی و حامی سلطنت در سال 1353 در حزب رستاخیز ادغام شدند و نظام تک حزبی جای برای فعالیت های دیگر احزاب نگذاشت.

 

جمهوری اسلامی  

در اصل 26 قانون اساسی ج.ا. آزادی احزاب را به شکل مشروط به رسمیت شناخته: "ا حزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند؛ مشروط به اینکه اصول استقلال، آزادی، وحدت ملّی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند، هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت". اما پس از شدت گرفتن ماشین سرکوب مدت کوتاهی پس از انقلاب 57 احزاب یکی پس از دیگری غیر قانونی شناخته شدند و تنها احزاب وفادار به حاکمان اسلامگرا اجازه فعالیت یافتند. پس از درگیری های مسلحانه برخی از احزاب با اسلامگرایان حاکم،  عضویت در بسیاری از احزاب با عناوینی همچون "محارب" خطر مجازات مرگ را در پی داشته و دارد.

فرهنگ احزاب

محمد عطریانفر (صرفنظر از گرایش های سیاسی اش) به خوبی فرهنگ حزب را در ایران در مصاحبه با "پانا"  تعریف کرده است: "در کشور ما حزب به معنای واقعی کلمه شکل نگرفته است. قبیله‌‌هایی هستیم که محفل‌هایی را تشکیل می‌دهیم. در ایران احزاب به‌شکل محفلی شکل گرفته‌اند و عموما براساس یک سری روابط عاطفی تاریخی از گذشته بنا شده است. به معنای حقیقی سیاسی، احزاب معنا و مفهومی ندارند [3].

در ایران امروز و در چارچوب محدود فرآیند موسوم به "انتخابات" احزاب وفاردار به نظام ج.ا هیچ نقش عمده ای به جز جلسات محفلی و صدور بیانیه ایفا نمی کنند. در مجلس "فراکسیون" ها که سیال هم هستند در رقابت می باشند و نظام حزبی هیچ جایی در اداره کشور ندارد.

بخشی از اخبار مربوط به سرکوب فعالان صنفی فقط در 2 ماه گذشته!

-مجموع بیش از 25 سال (از 3 سال تا 8 سال) زندان برای 7 فعال صنفی معلمان خراسان شمالی-29 اردیبشت  [4]1399

-یاسر امینی کنشگر صنفی آموزگاران برای تحملی 18 حبس دستگیر شد-28 اردیبهشت 1399[5]

-محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان سال 89پس از تحمل 5 سال زندان اخیرا آزاد شد[6]

- داریوش نیکزاد، کارگر معدن آق دره به دلیل عدم توانایی در پرداخت جزای نقدی 5 میلیون تومانی بدل از 21 ماه حبس جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان شد. وی در جریان اعتراضات کارگران این معدن در سال ۹۶ بازداشت شده بود(22 خرداد 1399).[7].

شش کارگر دیگر همین معدن که بیکار هستند در خطر دستگیری به خاطر عدم توانایی در پرداخت جریمه می باشند-

 -شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران کارخانه پروفیل ساوه برای تحمل 6 سال حبس و 2 سال تبعید دستگیر شد 27 خرداد [8]1399

- دستکم ۵ تن از کارگران شهرداری کوت عبدالله با شکایت یکی از مسئولین این شهرداری، به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی به دلیل پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود بازداشت شدند 23 اردیبهشت [9]1399.

 

[1] https://bit.ly/3hrROp3

 

[2] http://ensani.ir/file/download/article/20160823140855-10066-100.pdf

[3] https://bit.ly/2AriW7i

[4] https://www.hra-news.org/2020/hranews/a-24808/

[5] https://www.hra-news.org/2020/hranews/a-24797/

[6] https://www.hra-news.org/2020/hranews/a-25106/

[7] https://www.hra-news.org/2020/hranews/a-25147/

[8] https://www.hra-news.org/2020/hranews/a-25220/

[9] https://www.hra-news.org/2020/hranews/a-24742/

 

 
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
IranNovinLogo.jpg
OIP.jpg